2003 óta az ökológiai termesztésről szóló 2092/91/EGK tanácsi rendelet alapján megkaptuk az ökologikus borászati minősítést a Biokontroll Hungária Nonprofit KFT.-től.
2011 óta Demeter certifikációval is rendelkezünk. Így a 2012-es évjárattól biodinamikus a boraink.
Minden bio és biodinamikus óklevelet ITT lehet letölteni.
A biobor többek között a következőkben tér el az ökológiai termesztésű szőlőből előállított bortól, illetve a hagyományos bortól:
Nem használunk színtenyésztett borélesztőt az alkoholos erjedéshez,
se színtenyésztett baktériumokat a malolaktikus erjedéshez,
a teljes kéntartalom nálunk max.50 mg/l,
eltekintünk a vegyi segédanyagok, derítők és stabilizátorok alkalmazásától,
a palackzárás csak klórmentes, természetes dugóval történik,
nem használunk tisztító vegyszereket az üvegek, a hordó és a termek tisztán tartására, stb.
Az ökológiai bortermelés alatt a növények érintetlen életterének ápolását értjük.
Ez nem csak a vegyi anyagok száműzését jelenti a szőlőből és a pincéből, hanem sokkal inkább azt, hogy lugasainkat ellenállóbbá tesszük, megelőzve a betegségeket, valamint arra törekszünk, hogy az egész szőlőt zölddé varázsoljuk, a fajták gazdagságát megőrizve.
A fajokban gazdag zöldövezet kialakítása vadon termő és ültetett növényekkel, füvekkel és virágokkal egyszerre erősíti és táplálja a szőlőtőkéket, a növények különböző mélységig nyúló gyökerei fellazítják a talajt, és elősegítik annak életformáit.
Meggyőződésünk, hogy számos jó ok szól az ökológiai szempontok
szerinti borkészítés mellett, ellenérv viszont nem létezik.
Mi emberek hosszútávon felelősséggel tartozunk Földünk egészségért.
A talaj nem egy élettelen dolog, amely csak arra jó, hogy helyükön tartja a növényeket, hanem egy hihetetlenül élő és népes külön makrokozmosz. Hiszen egy maréknyi termékeny földben több apró élőlény és mikroorganizmus (gombák, algák, stb.) található, mint ahány ember él a Földön!
A talaj a termékenység bölcsője. A termékeny talaj nélkül elképzelhetetlen lenne bolygónkon az élet. Ezért viseljük szívünkön a talajban zajló élet elősegítését. A felszín feletti zöld növényekkel, és a virágpor által biztosított táplálékkal pedig stabil ökoszisztémát hozunk létre, számos hasznos rovarral.
A segítőkész kis lények – például a rablópoloska, a katicabogár, a fülbemászók és a madarak távol tartják a betolakodókat a szőlőtől. A madaraknak és a fülbemászóknak ehhez külön fészkelő kosarakat és búvóhelyeket rakunk ki.
Ez az eleven, nyüzsgő kis világ ideális élettér a tőkék számára, melyet azok egészséges és erős hajtásaikkal hálálnak meg. A vitális szőlőtőkék első osztályú termést hoznak, ami a kiváló minőségű, eredeti és karakteres borok előfeltétele. A természettel fenntartott harmónia mellett a másik nagy célunk, hogy boraink minősége torkot simogató könnyedséggel párosuljon.
Nálunk ökologikus...
(Máshol konvencionális
„A biodinamikus Preparátumok olyan természetes szerek, melyeket kis adagokban alkalmazunk a talajnál az élettel – teljesség, növényeknél a növekedés és a minőség támogatására, állatoknál pedig az egészség érdekében. Bio-regulátorként működnek, azaz a biológiai rendszerek organizmusának önszerveződését serkentik.”(Raupp és König 1996.) A preparátumok lényegi – nem helyettesíthető – alap alkotórészét képezik a biodinamikus földművelésnek. Ezért a Demeter Irányelvek alkalmazásukat kötelezően előírja. „A preparátumokat a mezőgazdasági üzemben állítjuk elő növényi részekből (gyógynövényekből), tehéntrágyából vagy kvarclisztből. A nevezett anyagokat állati szervekbe burkolva legalább fél évre elássuk a földbe...”
A Demeter irányelvekben és az eredeti Dr. Rudolf Steiner által tartott előadásokban részletesen megadott módon előállított preparátumok finom anyagi erő-potenciálok. Hatásmódjuk alapján a homeopatikus gyógyszerekkel lehet összehasonlítani őket.
Több informácot a www.biodin.hu oladlon található.
A biodinamikus mezőgazdaság különleges ismereti alapjaival, amennyiben az a gyakorlati és természettudományi tapasztalatokon felül is szükséges, Dr. Rudolf Steiner: A mezőgazdaság
gyarapodásának szellemtudományos alapjai címen 1924-ben Koberwitzben tartott előadásaira és az Antropozófia szellemi összefüggéseire támaszkodik, mert az előadások kifejezetten ebben a
keretben voltak megtartva…
A mai időkben általánosan elterjedt materiális-természettudományos világnézet alapja a darwini fejlődési elv. Ebben a világnézetben a következő fejlettségi szintre az alacsonyabból jut el egy
élőlény, mégpedig a versengés és a kiválasztódás elve alapján. A Dr. Rudolf Steiner által kibontakoztatott Antropozófiában alapot lehet találni ahhoz, hogy szellemtörténeti elv szerint
nézzük a fejlődést: ahogyan a világtörténés során a fizikaiak továbbfejlődnek, egyre több magasabb rendű élőlény, - amilyen az állat és az ember- tud testre találni a fizikai téren…”
(Demeter gazdálkodási irányelvek 2004/5)